Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 300zł
-15% rabatu za zapis do newslettera

Równowaga PEH

sklep helfi supplements

Aby nasze włosy były w świetnej kondycji niezwykle ważne jest dostarczenie im 3 składników we właściwych proporcjach (równowaga PEH). Jest to bardzo ważny element świadomej pielęgnacji włosów.

Równowaga PEH – co to właściwie jest?

Równowaga PEH to odpowiedni balans pomiędzy (P) proteinami – (E) emolientami – (H) humektantami, którego potrzebują nasze włosy. Są to 3 niezwykle ważne elementy w świadomej pielęgnacji włosów. Pamiętaj, że równowaga PEH w pielęgnacji włosów nie oznacza używania protein, emolientów i humektantów w równych proporcjach. Włosy każdej z nas są inne i potrzebują innej uwagi oraz innych proporcji składników.

Równowaga PEH zależna jest od wielu czynników, do których należą m. in. porowatość włosów, aktualny stan włosów, obecne potrzeby włosa, pogoda oraz to, co po prostu lubią.

Każda z nas potrzebuje tych trzech różnych składników w różnych proporcjach.

Dla przykładu Ania z kręconymi włosami będzie potrzebowała więcej emolientów, a rzadziej protein i humektantów, z kolei Kasia z prostymi włosami będzie sięgać częściej po proteiny, humektanty, a dużo rzadziej po emolienty.

Każdy włos jest inny, więc pamiętajcie odpowiednia obserwacja i testowanie pomoże Wam w ustaleniu Waszej równowagi PEH.

Zachwianie równowagi PEH

Najczęstszymi sygnałami o zaburzeniu równowagi PEH jest:

– strączkowanie,

– puszenie się włosów,

– matowość,

– suchość i kruszenie włosów,

– elektryzowanie

– oklapnięcie włosów,

– tłuste włosy, które sprawiają wrażenie niedomytych.

Przykład 1: Twoja koleżanka używa maski posiadającej w składzie PEH, która świetnie sprawdza się na jej włosach, natomiast dla Twoich włosów niekoniecznie. Możliwe, że potrzeby Twoich włosów są inne i nie potrzebują wszystkich składników.

Przykład 2: Stosujesz swoją ulubioną odżywkę/maskę emolientową (E), która nie działa na Twoje włosy tak jak wcześniej. Prawdopodobnie Twoje włosy potrzebują składników z innej grupy, np. protein (P), czy humektantów (H), ponieważ są przeciążone emolientami.

Jak osiągnąć równowagę PEH?

  1. Określ porowatość swoich włosów – świadomość o tym, czy nasze włosy są nisko-, średnio-, czy wysokoporowate będzie pomocne przy ustaleniu odpowiedniej pielęgnacji włosów.
  2. Jeśli już poznałaś porowatość swoich włosów zaopatrz się w odpowiednie kosmetyki do włosów. Włosy zależnie od ich porowatości mają swoje upodobania. Włosy wysokoporowate będą potrzebowały większej ilości emolientów. Natomiast włosy niskoporowate bardziej potrzebują humektantow i protein.
  3. Testowanie i obserwacja, jak reagują Twoje włosy na każdy ze składników P-E-H. Jest to najlepsza droga do poznania, czego potrzebują Twoje włosy i osiągnięcia swojej równowagi PEH.

Podsumowując, równowaga PEH jest podstawą świadomej pielęgnacji włosów oraz kluczowym elementem do uzyskania pięknych i zdrowych włosów. Pamiętaj jednak, że każda z Nas ma inne włosy i podstawą do osiągnięcia równowagi PEH jest indywidualne sprawdzenie, jak Twoje włosy reagują na każdy ze składników P-E-H.

Zapraszam Cię również do lektury moich wcześniejszych artykułów o wypadaniu włosów oraz jak zapuścić długie włosy. 😊

Zasługujesz na zdrowe i mocne włosy <3

Udostepnij ten wpis